انواع احراز هویت در صرافی‌ها


امکان پولشویی و تخلفات مالی بوسیله پول‌های دیجیتال وجود دارد. به همین جهت صرافی‌های کشورهای مختلف موظف به شناسایی و هویت سنجی مشتریان خود هستند.

 

انواع احراز هویت در صرافی‌ها

انواع احراز هویت در صرافی‌های

امکان پولشویی و تخلفات مالی بوسیله پول‌های دیجیتال وجود دارد. به همین جهت صرافی‌های کشورهای مختلف موظف به شناسایی و هویت سنجی مشتریان خود هستند.

نحوه برخورد صرافی‌ها با مشتریان در کشورهای مختلف متفاوت است و در برخی از کشورها مانند ایران و آمریکا بیشترین سخت‌گیری جهت کسب اطلاعات مشتریان بکارگرفته می‌شود.

به فرایند شناسایی مشتریان، KYC گفته می‌شود که از کلمات Know Your Customer گرفته شده و در سه سطح انجام می‌شود.

  1. احراز هویت سطح یک (KYC1)

در این سطح، فقط ایمیل افراد شناسایی می‌شود و صرافی به نام دقیق، کد ملی و ... نیازی ندارد. در واقع صرافی به دنبال کسب درآمد از طریق دریافت کارمزد معاملات است و با هویت افراد کاری ندارد. اگرچه در KYC1، امکان پولشویی و انتقال وجه به افراد ناشناس وجود دارد ولی معمولا صرافی‌ها حجم معاملات را در این سطح محدود می‌کنند. برای مثال، ممکن است برای مشتری حد معاملات 10000 دلاری در نظر گرفته شود و مشتری امکان ارسال و یا دریافت مبالغ بیش از 10000 دلار را نداشته باشد.

  1. احراز هویت سطح دو (KYC2)

در این سطح، علاوه بر ایمیل، تصویر، مشخصات شناسنامه‌ای، شماره تماس و آدرس محل اقامت مشتری نیز دریافت می‌گردد. صرافی‌های ایرانی معمولا در این سطح اقدام به دریافت اطلاعات از کاربران خود می‌کنند. در صورت بروز هر گونه تخلف مالی و یا پولشویی، فرد متخلف قابل شناسایی ردگیری است. برای انجام احراز هویت سطح دو باید تصویر کارت ملی و متنی دست نوشته را بر روی سینه خود قرار داده و تصویر خود را به صرافی ارسال نمایید. صرافی پس از بررسی مدارک و تایید تلفن ثابت محل زندگی شما، اکانت شما را فعال خواهد نمود.

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. احراز هویت سطح سه (KYC3)

در این سطح، علاوه بر اطلاعات سطوح قبلی، میزان درآمد ماهیانه، میزان پس‌انداز شما جهت سرمایه‌گذاری در صرافی نیز پرسیده می‌شود. معمولا احزار هویت در سطح سه زمانی انجام می‌شود که شما اقدام به انتقال حجم زیادی از سرمایه خود داشته باشید. ضمن اینکه اطلاعات سرمایه‌‎گذاری شما به اطلاع نهادهای نظارت مالیاتی نیز رسانده می‌شود.

 

خلاصه

احراز هویت در تمامی صرافی‌های کشور ما در سطح دو انجام می‌پذیرد و باید تصاویر مدارک شناسایی و همچنین دست نوشته خود را کنار صورت خود گرفته و تصویر حاصله با صرافی ارسال نمایید و منتظر تایید هویت خود باشد. این کار ممکن است چند روز به طول انجامد.

 

 

همچنین بهترین صرافی‌های ایرانی را نیز بشناسیدنوشته شده در:   ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷     نویسنده:  مدیر اصلی     تعداد بازدید:  246